SSA040P0218J Absorptive 0.02-18GHz Coaxial SP4T Switch
SSA040P0218J is a high-performance absorptive coaxial SP4T switch, covering frequency from 0.02GHz to 18GHz, that can help keep the system with low passive intermodulation (PIM) level. Saluki’ s coaxial switches have the characteristics of high isolation, low insertion loss, good consistency, long life, and high reliability, which can accept customer customization.
(Note: send email to sales@salukitec.com for more modules)
Key Features
USB / Ethernet Control
Control SW included
Low Power Cold Switching
Insertion Loss 3.5dB
Isolation 75dB
50 Ohm Matched
  • Insertion Loss @+25℃
  • Input VSWR @+25℃
  • Output VSWR @+25℃
  • Isolation @+25℃
  • Insertion Loss @-40℃
  • Input VSWR @-40℃
  • Output VSWR @-40℃
  • Isolation @-40℃
  • Insertion Loss @+85℃
  • Input VSWR @+85℃
  • Output VSWR @+85℃
  • Isolation @+85℃
Frequency Range
Min. Typ. Max. Min. Typ. Max. Min. Typ. Max. Units
0.02 6 6 12 12 18 GHz
Insertion Loss
1.8 2.5 2.8 3.5 4.0 4.5 dB
Insertion Loss Temperature Coefficient
0.003 0.003 0.003 dB/
°C
Isolation
Input VSWR
Output VSWR
RF Input Power (CW)
30 30 30 dBm
DC Power Dissipation
1.1 1.1 1.1 W
0.1dB Compression Point (P 0.1dB)
30 30 30 dBm
IIP3
Power Supply
USB (+5.0V)