SPA0P020340Z is a wide band solid state power amplifier which small signal gain: 43 dB Typical, psat: 41 dBm Typical, and supply voltage: +28 VDC.
SPA0P020340Z Wide Band Solid State Power Amplifier
Key Features
Gain: 43dB typical
Output power +41dBm typical
High P1dB: +38dB m Full Band
Supply Voltage: +28V
50 Ohm Matched
Gain @ +25℃
Input VSWR @+25℃
Isolation @ +25℃
Gain @ -40℃
Input VSWR @ -40℃
Isolation @ -40℃
Gain @ +85℃
Input VSWR @ +85℃
Isolation @ +85℃
| Frequency Range |
| Gain |
| Gain Flatness |
| Gain Variation Over Temperature (-40ºC - +85ºC) |
| Input VSWR |
| Output 1dB Compression Point (P1dB) |
| Saturated Output Power (Psat) |
| Supply Current (Vcc=+28VDC) |
| Isolation S12 |
| Weight | 6.24 Max. ounces (Amplifier) 54.4 Max. ounces (Including Heat sink) |
| Impedance | 50 ohms |
| Input / Output Connectors | SMA-Female |
| Material | Aluminum |
(Note: see more detail information in the ‘Resource’ – ‘Datasheet’) |
Main Module
| Module No. | Item | Description |
| SPA0P020340Z | Wide Band Solid State Power Amplifier | Frequency range: 0.02GHz to 3GHz ; Small Signal Gain(typ.): 43 dB; Input / Output Connectors: SMA-Female |