SLF50004Z is a low pass filter covering frequency from DC to 4 GHz. The filter offers 0.8dB insertion loss, 0.8dB typical pass band ripple and 1.35:1 typical VSWR.
SLF50004Z Low Pass Filter
Key Features
SSS Filter ‐Suspended Substrate Stripline Filter
Flat frequency response and low insertion loss
Covers the 1 GHz to 18 GHz Frequency Range
Wide bandwidth and 3 dB BW Available from 5‐50% (ƒ0)
Designs that Cover up to 40 GHz Also Available
MIL‐E‐5400 standard
| Frequency Range | DC to 4 GHz |
| Insertion Loss | 0.8 dB |
| Pass Band Ripple (typ.) | 0.8 dB |
| VSWR (typ.) | 1.35:1 |
| Rejection (@4.6-10GHz) | 60 dB (typ.) |
| Power Rating | Average: 15W Peak (10% Duty Cycle, 1 us Pulse Width): 100W |
| Impedance | 50Ω |
| Weight | 1.3 Max. ounces |
| Input / Output Connectors | SMA-Female |
| Material | Aluminum |
| Finish | Gray Paint |
| Operational Temperature | -55ºC~+85ºC |
| Storage Temperature | -55ºC~+125ºC |
| Altitude | 30,000 ft. (Epoxy Sealed Controlled environment) |
| (Optional) | 60,000 ft. 1.0psi min (Hermetically Sealed Un-controlled environment) |
| Vibration | 25g RMS(15 degrees 2KHz) endurance, 1 hour per axis. |
| Humidity | 100% RH at 35ºc, 95%RH at 40ºc. |
| Shock | 20G for 11msec half sine wave,3 axis both directions. |
Main Module
| Module No. | Item | Description |
| SLF50004Z | Low Pass Filter | Frequency range: DC to 4 GHz; Insertion loss (typ.): 0.8 dB; VSWR (typ.): 1.35:1 |