SBF2P22P717D is a band pass filter covering frequency from 2.2 to 2.7 GHz. The filter offers 1.0dB insertion loss, 0.6dB typical pass band ripple and 1.5:1 typical VSWR.
SBF2P22P717D Band Pass Filter
Key Features
High Rejection
Low Insertion Loss
Excellent Temperature Stability
Filter Type: Cavity
Customization available upon request
| Frequency Range | 2.2 to 2.7 GHz |
| Insertion Loss | 1.0 dB |
| Pass Band Ripple (typ.) | 0.6 dB |
| VSWR (typ.) | 1.5:1 |
| Rejection (@DC-2.15GHz) | 48 dB (typ.) |
| Rejection (@2.75‐5GHz) | 48 dB (typ.) |
| Power Rating | Average: 30W Peak (10% Duty Cycle, 1 us Pulse Width): 100W |
| Impedance | 50Ω |
| Weight | 19.5 Max. ounces |
| Input / Output Connectors | SMA-Female |
| Material | Aluminum |
| Finish | Nickel Plated |
| Operational Temperature | -55ºC~+85ºC |
| Storage Temperature | -55ºC~+125ºC |
| Altitude | 30,000 ft. (Epoxy Sealed Controlled environment) |
| (Optional) | 60,000 ft. 1.0psi min (Hermetically Sealed Un-controlled environment) |
| Vibration | 25g RMS(15 degrees 2KHz) endurance, 1 hour per axis. |
| Humidity | 100% RH at 35ºc, 95%RH at 40ºc. |
| Shock | 20G for 11msec half sine wave,3 axis both directions. |
Main Module
| Module No. | Item | Description |
| SBF2P22P717D | Band Pass Filter | Frequency range: 2.2 to 2.7 GHz; Insertion loss (typ.): 1.0 dB; VSWR (typ.): 1.5:1 |